p-historia_elektrykow.jpg

Z roku na rok na ulicach miast pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych. Z uwagi na ich oszczędność oraz dbałość o środowisko, takie pojazdy często określa się mianem samochodów przyszłości.

Historia powstania samochodów elektrycznych 

Pierwszy wózek z silnikiem elektrycznym i bateriami pojawił się już w połowie XIX wieku, a pierwsze samochody elektryczne wyjechały na europejskie drogi pod koniec tego samego stulecia. Pod względem parametrów prędkości, przyspieszenia i ładowności przewyższały one samochody benzynowe i parowe. Ich główną wadą był jednak dość skomplikowany proces ładowania baterii, który wymagał dużo czasu i kosztów. W międzyczasie samochody napędzane paliwem były stale udoskonalane i zdołały wyprzeć transport elektryczny. O samochodach elektrycznych przypomniano sobie dopiero w połowie XX wieku, gdy ceny paliw gwałtownie wzrosły, a w metropoliach zaostrzył się problem rosnącego poziomu emisji spalin. W latach 90. XX wieku wypuszczono pierwsze duże partie transportu elektrycznego. W latach 2000. masowa produkcja samochodów elektrycznych pozwoliła obniżyć ich cenę o półtora do dwóch razy. Od tego czasu samochody elektryczne stały się bardziej dostępne dla przeciętnego kierowcy.

Cechy konstrukcyjne samochodów elektrycznych 

Konstrukcyjnie samochody elektryczne prawie nie różnią się od benzynowych lub dieslowskich. Podczas projektowania „elektryka” wzięto za podstawę konstrukcję klasycznego auta Koła, zawieszenie, kierownica, pedały —wszystko to również znajdziemy  w samochodach elektrycznych. Główna różnica polega na tym, że zamiast silnika spalinowego w ,,elektryku” zainstalowany jest silnik elektryczny, a źródłem jego zasilania jest bateria.

 Zalety samochodów elektrycznych:

  • Ekonomiczność. Koszta rocznego ładowania samochodu elektrycznego są prawie o 63% niższe niż koszta tankowania samochodu spalinowego.
  • Ekologiczność. Mowa przede wszystkim o braku emisji spalin. Niższy koszt utrzymania silnika i skrzyni biegów, jeśli porównamy go z benzynowym odpowiednikiem.
  • Niski poziom hałasu. Ta zaleta jest szczególnie aktualna w metropoliach z dużą ilością przeróżnych środków transportu.
  • Lepsza dynamika. Maksymalny moment obrotowy osiągany jest od pierwszych obrotów.
  • Bezpieczeństwo. Środek ciężkości samochodu jest przesunięty w dół, dlatego samochody elektryczne rzadziej się przewracają i „lepiej się zachowują” podczas nagłych manewrów.

Wady samochodów elektrycznych:

  • Ograniczony zasięg. Na jednym ładowaniu samochody elektryczne mogą zazwyczaj przejechać od 100 do 250 km (w zależności od modelu). Wyjątkiem są modele premium Tesli i Jaguara.
  • Wysoka cena. Koszt samochodów elektrycznych jest o półtora do dwóch razów wyższy niż większości klasycznych samochodów średniej klasy.
  • Wrażliwość na temperaturę powietrza. Pojemność baterii zmniejsza się w czasie chłodów (przy +5 °C — o 20%, przy –12 °C — o 50%).
  • Problemy z mikroklimatem w kabinie. Klimatyzator działa na baterię, co zmniejsza zasięg naładowania o około 20%. Można oczywiście zainstalować autonomiczny ogrzewacz, ale będzie to oznaczało dodatkowy wydatek.
  • Słaba infrastruktura stacji ładowania. W małych miastach nie ma punktów ze stacjami ładowania (lub jest ich bardzo mało), dlatego właściciele samochodów elektrycznych muszą ładować swoje pojazdy z gniazdka w domu.
  • Długi czas ładowania. Aby naładować samochód elektryczny, trzeba poczekać co najmniej kilkadziesiąt minut. W przypadku niektórych stacji ten czas wydłuża się do kilku godzin.
Udostępnij artykuł
Poprzedni artykuł Następny artykuł
Kalkulator internetowy
Oblicz szacunkowy koszt sprowadzenia samochodu lub motocykla z USA bezpośrednio na stronie.
Reporty
Zamówić report CARFAX, Carvetical lub Autocheak przed zakupem i poznaj całą historię samochodu, który Ci się podoba.
Wybór i kalkulacja kosztu samochodu
Zostaw swoje dane kontaktowe
A my bezpłatnie dobierzemy samochód do Twoich wymagańi budżetu
phone